29.2.24

Staňte se svým vlastním koučem!

Dispozice být sám sobě koučem má každý z nás, stačí je jen objevit! Seznamte se s praktickými sebekoučovacími technikami, které vám mohou pomoci v nejrůznějších životních situacích na online workshopu 25.4.2024. Zjistěte, jak se sami sebe dobře ptát a jak slyšet odpovědi, které máte hluboko v sobě ukryté. 

V online workshopu si posvítíme na to,

  • co je to koučink, kdo je to kouč a jak být koučem sám sobě.
  • jak důležitý je přátelský vztah sám k sobě a jak ho prohlubovat.
  • jak se dobře ptát a jak vnímat vlastní odpovědi, které napomohou k řešení individuálních situací.
  • kdo jsou to skrytí soudci a sabotéři a jak se jim bránit.
  • jak vést laskavý, posilující vnitřní dialog.
  • jak se nechat vést svými hodnotami jako kompasem.
  • jak měnit perspektivu a vidět to, co je skutečně podstatné.

Více informací s možností registrace najdete na www.hanavykoupilova.com/kurz

29.1.24

Rozvoj regionů, to je rozvoj potenciálu lidí, kteří v nich žijí

Středeční přednáška organizovaná Moravskou bránou (MAS) o tom, jak a v čem rozvíjet děti, aby byly psychicky odolné, sebevědomé, spokojené a úspěšné, ať už pro ně toto slovo znamená cokoliv. Spousta posluchačů z řad rodičů, učitelů a učitelek v kulturním domě v Pavlovivích u Přerova. Všech, kteří chtěli být u pilotního projektu Akademie venkova, kterou MAS organizuje. Rozvoj regionu to není jen rozvoj infrastruktury, ale především rozvoj potenciálu lidí, kteří v něm žijí.

1.1.24

Do nového roku 2024 jen to nejlepší!

24.11.23

Trénink dělá mistra!

A proto vás s Anitou Crkalovou zveme na tříměsíční online tréninkový kurz dlouhodobé psychické odolnosti DEVĚTSIL. Poznáte svých 9 sil, naučíte se je využívat a zjistíte, jak budovat svůj psychologický kapitál. Na každé z pěti lekcí získáte praktické tipy do každodennosti a emailovou podporu tréninku v mezičase. Budete mít možnost využít čas pro sebe a účinně posilovat svoji psychickou odolnost. Podívejte se na více informací a přihlaste se na: https://www.learninghub.cz/devetsil_zakladni-online/

Navštivte naši mentální posilovnu!

DEVĚTSIL
3.11.23

Výzva DEVĚTSILu dneškem (ne)končí!

Silou AKCE jsme s Anitou Crkalovou ukončily devítitýdenní Výzvu DEVĚTSILu, která probíhala na LinkedInu a pro registrované také v jejich mailboxech. Po devět týdnů jsme vás seznamovaly s devíti silami, ze kterých se skládá naše psychická odolnost, a povzbuzovaly vás k tréninku jednotlivých sil. Každý týden jedna síla. 

DEVĚTSIL je autorský program rozvoje dlouhodobé psychické odolnosti, která je nejen nutnou dovedností současné doby, ale také jednou z klíčových dovedností, které se objevily v TOP 10 dovedností pro rok 2027 ve Zprávě Světového ekonomického fóra.

Pokud chcete svoji psychickou odolnost trénovat a dozvědět se víc o jednotlivých silách a jejich využívání, připravily jsme pro vás nový běh Základního online kurzu DEVĚTSILu. Začínáme 8. prosince 2023 a počet míst je omezen, jako v každém běhu, na 9 účastníků. Více informací a možnost přihlášení je na tomto odkazu https://www.learninghub.cz/devetsil_zakladni-online/

DEVĚTSIL - Program rozvoje dlouhodobé psychické odolnosti - Hana Vykoupilová & Anita Crkalová
29.9.23

Kapesní kouč v pořadu Českého rozhlasu Brno

O tom, co je to koučink, jak poznat kvalitního kouče, v čem se liší rozhovor s kamarádkou od rozhovoru s koučkou, v čem jsou příběhy z praxe inspirací a mnoho dalšího zaznělo v rozhovoru s Janou Kobylinskou v rozhlasovém pořadu Apetýt.

Rozhovor je k dispozici tady bez hudebních vstupů:

https://www.mujrozhlas.cz/apetyt/hana-vykoupilova-je-profesionalni-koucka-akreditovana-mezinarodni-federaci-koucu

9.9.23

Dnes v 9:09 začínáme!

Dnes 9.9. v 9:09 startujeme s Anitou Crkalovou výzvu DEVĚTSIL. Každý týden posílení jedné síly, ze kterých se skládá naše psychická odolnost.

DEVĚTSIL je autorský program rozvoje psychické odolnosti, který jsme vytvořily v roce 2020 a od té doby jím úspěšně prošla řada absolventů.

Výzvu můžete sledovat na mém LinkedInu, nebo se přihlásit k odběru na https://www.hanavykoupilova.com/vyzva9s

Už za chvíli!

12.8.23

9silová výzva startuje 9.9. v 9:09

Spolu s Anitou Crkalovou připravujeme podzimní projekty DEVĚTSILu, programu rozvíjení a posilování dlouhodobé psychické odolnosti. A taky výzvu, která startuje 9.9. v 9:09 na LinkedIn. Připojte se také! Pokud chcete dostávat text výzvy každý týden do svého mailboxu, registrujte se tady: www.hanavykoupilova.com/vyzva9s

2.8.23

Kapesní kouč na cestách

Díky čtenářkám a čtenářům Kapesního kouče, mojí nové knihy, která vyšla v dubnu, letos v létě cestuji na nejrůznější místa. V kufru nebo batohu. Už jsem se takto podívala na Sardinii, do Norska, do Itálie i do Švýcarska. Tato cesta ale vypadá opravdu skvěle, "v dobré společnosti", jak s úsměvem doplnila fotografii její autorka.

30.6.23

Newsletter Inspirrace #32 - letní tipy na velké i malé cesty

Každý měsíc posílám odběratelům do jejich mailboxů newsletter nazvaný Inspirrace. V červnovém čísle přináším nejen tipy na dobré letní čtení, podívejte se také! 

https://mailchi.mp/1630d8265c7d/inspirrace-na-tento-msc-15775140

Krásné léto!

20.6.23

Pokřtěno!

V krásné slunné Otevřené zahradě v Brně jsme pokřtili moji novou knihu Kapesní kouč - Průvodce vnímavého člověka vlastním životem. Atmosféra byla díky všem hostům nádherná a knížce se dostalo spousty krásných přání do života. Tak ať se jí daří a dostane se ke všem čtenářkám a čtenářům, pro které může být užitečná. Mít vlastního kouče vždy při sobě, dokonce v kapse, není totiž vůbec k zahození!

Kapesní kouč - Průvodce vnímavého člověka vlastním životem
15.5.23

Kapesní kouč na Světu knihy

Včera skončil v Praze mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy. Pražské Výstaviště se na několik dní stalo pulsujícím centrem milovníků knih, které přilákalo mnoho a mnoho lidí. Atmosféra byla velmi příjemná, produkce inspirativní a knihkupci zapálení do své profese. Mám velikou radost, že také díky knize Kapesní kouč - Průvodce vnímavého člověka jsem tam byla také a užila si atmosféru výjimečné kulturní akce.

Expozice Albatrosu, v níž Kapesní kouč letos v dubnu vyšel, patřila k největším a nabízela široké spektrum své produkce.

3.5.23

Bezplatný webinář Sám sobě koučem

V týdnu od 8. května 2023 se po celém světě koná už několikátý ročník akce nazvané Mezinárodní týden koučování - akce, kterou pořádá Mezinárodní federace koučů (ICF), která si klade za cíl přiblížit smysl a užitek kvalitního koučinku široké veřejnosti. 
Letos se do něj zapojuji online seminářem nazvaným Sám sobě koučem, který proběhne v úterý 9. května 2023 v čase od 18 do 19 hod na platformě ZOOM. Více informací s možností přihlášení naleznete na tomto odkazu www.hanavykoupilova.com/icw.

Na myšlenku uspořádat webinář na toto téma mě přivedla účast na konferenci Budoucnost vzdělání, kterou organizoval o posledním dubnovém víkendu Svět vzdělání, Mensa ČR a Národní pedagogický institut ČR. Téma mé přednášky bylo Učitel sám sobě koučem, publikum tvořilo asi 120 učitelů a učitelek a příjemný a inspirativní zážitek pro mě byl impulsem k zapojení do Mezinárodního týdne koučování a dalšího sdílení užitečné praxe sebekoučinku.

Další zajímavé akce, které se v tomto týdnu konají, najdete na https://www.coachfederation.cz/icw2023
 

International Coaching Week 8-14.5.2023
27.4.23

Vzdělání pro budoucnost v Praze

Vzdělání pro budoucnost - skvělá konference pořádaná Světem vzdělání, Mensou ČR a Národním pedagogickým institutem ČR, která se konala o víkendu 22.-23.4.2023 na Novotného lávce v Praze. Bylo mně velkým potěšením přijmout pozvání a vystoupit s přednáškou "Učitel sám sobě koučem" před zaplněnou posluchárnou a představit 120 účastnicím a účastníkům z řad učitelů co je to koučink, jak být koučem sám sobě a provést je některými užitečnými technikami sebekoučinku.

20.4.23

Kapesní kouč v prodeji!

Od 20. dubna je v prodeji moje nová kniha Kapesní kouč - Průvodce vnímavého člověka vlastním životem. K dostání v knihkupectvích a na www.learninghub.cz/kouc.

3.4.23

Rozvoj jako hra!

Rozvoj zaměstnanců je jako strategická hra a je dobře vědět, jak ji hrát. Jak se na pomyslnou šachovnici podívat z nadhledu, nenechat se lapit do pasti jednotlivostí, ale znát cíl a nástroje, jak ho dosáhnout. Prostřednictvím dvoudílného workshopu  Rozvoj jako strategická hra se lídři a vedoucí týmů učí, jak na to. Učí se vytvářet smysluplnou strategii rozvoje pro členy svých týmů, která začíná vizí fungování vlastního týmu a jeho místu v organizaci. Učí se také, jak používat dostupné a v každodennosti použitelné nástroje rozvoje, essential skills nevyjímaje, které mají ve svém portfoliu, a které jsou většinou doslova zadarmo. A učí se zamýšlet také nad svým vlastním rozvojem, který je nezbytnou součástí každé vedoucí pozice.

V této souvislosti, před začátkem druhého dílu, mají možnost zamyslet se nad následujícími otázkami:

  • Jak jsem spokojený/á s rozložením svého manažerského portfolia: strategie - rozvoj lidí/peoplemanagement - operativa, případně co chci změnit?
  • Co považuji za prioritu ve vlastním rozvoji?
  • Jaké konkrétní kroky jsem už v této věci udělal/a?

Odpovědi na tyto otázky jsou velmi cenné a slouží účastníkům také jako příležitost vyzkoušet si krátký "laser" koučink s využitím základní metody GROW.  Mohou si na vlastní kůži zažít, jaké to je, když je prostřednictvím strukturovaných koučovacích otázek vedu přemýšlením nad tím, jak mohou dosáhnout svých cílů. Mezi základní otázky patří například:

  • Co je vaším cílem? Čeho chcete dosáhnout? Jak to bude vypadat, až svého cíle dosáhnete?
  • Jak to vypadá teď ve vztahu k vašemu cíli? Co jste už udělal/a, abyste svého cíle dosáhl/a?
  • Jaké další možnosti, co můžete udělat, abyste dosáhl/a svého cíle, se nabízejí? Kdybyste žádal/a o radu někoho, komu důvěřujete, co by vám poradil/a, abyste udělal/a?
  • Z možností, které vás napadly, kterou zvolíte? Co konkrétně uděláte? Kdy to uděláte?

Takto vedený laser koučink často přináší významné aha momenty, které se stávají spouštěčem k následným akcím.

20.3.23

Přesně za měsíc!

Přesně za měsíc - 20. dubna vyjde moje nová kniha Kapesní kouč - Průvodce vnímavého člověka vlastním životem. Vychází z mé koučovací a lektorské praxe a je takovým koučem do kapsy pro každého, kdo je zaseknutý v nějaké životní situaci či stavu přemýšlení, potřebuje získat odstup a najít vlastní odpovědi na své otázky.

Hana Vykoupilová: Kapesní kouč


Jaké by to bylo, kdybyste věděli, že máte ve svém životě průvodce, který vás se zájmem vyslechne, podpoří a nasměruje k tomu, co udělat nebo jak se rozhodnout? Průvodce, na kterého se můžete za všech okolností spolehnout?

Tato kniha takovým průvodcem je. Bude vám sloužit jako váš osobní kouč, který vás provede nejrůznějšími životními situacemi s hlubokou vírou, že odpovědi na své otázky máte v sobě. Podpoří vás ve vaší jedinečnosti a schopnosti nalézat řešení v nejrůznějších životních situacích. Používá inspirativní příklady z praxe a bohatou zásobu dobrých otázek. Prostřednictvím praktických technik vás naučí ovládnout umění sebekoučinku, které je užitečnou výbavou pro život. Skryté dispozice pro to být sám sobě koučem má přitom každý z vás, stačí je jen objevit!

 

21.2.23

Tančit v rytmu biorytmů!

Znalost vlastních biorytmů je podstatnou pro to, co bývá obecně nazýváno dobrým "time- managementem". S vědomím, že nemůžeme řídit čas, ale můžeme organizovat činnosti, kterými ho naplňujeme,  je dobře vědět, kdy máme v průběhu dne kolik energie. Kdy jsme spíše v kreativním módu, kdy jsme schopni hlubokého soustředění, kdy jsme schopni rutinních činností a kdy si potřebujeme třeba na chvíli odpočinout. Někdy jen zdánlivá malá změna v organizaci toho, co děláme v průběhu dne, dělá velké divy.

Pokud například čas své nejvyšší mentální produktivity trávíte většinou v autě, když jedete z jednoho konce města na druhý, nebo na neužitečných poradách či jakýmkoli jiným způsobem, který nepřináší žádný větší efekt, pak plýtváte svojí energií. Znamená to také, že činnosti, které by vám ve vašem nejproduktivnějším období v průběhu dne zabraly třeba jen chvíli, vám v době vaší nízké produktivity zaberou násobně více času. 
 
Křivka na obrázku načrtnutá Matějem Pospíšilem doplňuje kapitolu Moje denní rytmy z knihy Připravte děti na život, kterou jsme napsaly s Helenou Zitkovou v roce 2021. Ukazuje obecný tok energie v průběhu dne většiny z nás (neplatí samozřejmě pro všechny, biorytmy jsou zcela individuální záležitosti) podložený řadou výzkumů. Stojí za to, prozkoumat, jak jste na tom s energií v průběhu dne právě vy, a případně udělat malé či větší úpravy v plánování. Jednoduše tak, abyste využili svoji energii naplno a věci vám šly snadno a "od ruky".
24.1.23

Rozvoj jako strategická hra. Víte, jak ji hrát?

Lidé, kteří vedou ostatní, mají často za úkol rozvíjet své spolupracovníky, podporovat je v jejich rozvoji, ale při nejlepší vůli nevědí, jak na to. 

Proto jsme vytvořili originální program pro všechny, kteří jsou na vedoucích pozicích "Rozvoj spolupracovníků je jako strategická hra". 
Jde o ryze praktickou záležitost, ve které se účastníci přímo pustí do vizí a konkrétních plánů, jak své spolupracovníky (ale i sebe sama) rozvíjet, a hlavně získají jasnou představu, jak konkrétně to dělat. A to nejen v dlouhodobém časovém horizontu, ale především v každodennosti. Po skončení programu odcházejí s jasným plánem, co a jak dělat, a to se hodí. Podívejte se na více detailů https://www.learninghub.cz/rozvoj-jako-hra.

3.1.23

Dobrý nový rok 2023!

Přeji vám, ať je rok 2023 pro vás dobrým rokem, naplněným radostí a rovnováhou.

Hanka

 

18.9.22

Na vlnách v Ostravě

V pátek 16. 9. 2022 a v sobotu 17.9. 2022 jsme s Anitou Crkalovou vedly workshopy Na vlnách v rámci konference Asociace integrativních koučů (AIK) s názvem Objevte svou kotvu na rozbouřeném moři změn.

Anita Crkalová a Hana Vykoupilová
3.7.22

Červencová Inspirrace. je plná dobrých knih!

Červencový newsletter Inspirrace., který měsíčně posílám těm, kteří se zapsali k odběru, je plný inspirativních knih nejen na léto. Přečíst si jej můžete na tomto odkazu https://mailchi.mp/979d2fb399e8/inspirrace-na-tento-msc-15481288. 

A pokud budete chtít mít Inspirraci. každý měsíc ve svém mailboxu, pak se k jejímu odběru můžete přihlásit tady http://www.inspirro.cz/inspirrace.

Přeji vám krásné léto!

 

1.6.22

Ve víru psaní...

Mám velkou radost, že nakladatelství BizBooks projevilo zájem o další knížku. Tentokrát půjde o knihu zaměřenou na koučování, či lépe řečeno sebekoučování. Koučink považuji za jednu z nejúčinnějších metod osobního rozvoje, nalézání vlastních cest a tvoření svého vlastního života. Kniha s názvem Kouč do kapsy bude pro každého, kdo se cítí "zaseknutý" v nějakém stavu přemýšlení, situaci či životní etapě a potřebuje získat odstup a novou perspektivu. A nebo si zkrátka jen potřebuje promyslet co a jak dál. Kniha vyjde na jaře příštího roku a já se na ni moc těším.

19.4.22

Změnit perspektivu a vidět skryté? 

Online kurz Jak přijímat změny je o změně perspektivy a o tom, jak si z nečekaných změn udělat svého spojence. Podívejte se na sedmou lekci, ve které se dozvíte, jak se umět dobře zeptat sami sebe a nalézt nové příležitosti.

Celý kurz je dostupný na portálu osobního rozvoje LearningHub.

5.4.22

Zvu všechny HR profesionály a lídry...

... na bezplatný hodinový praktický workshop o rozvoji psychické odolnosti 8.4.2022 nebo 22.4.2022. Proč? 

Resilience neboli psychická odolnost je základním termínem současné doby, a to jak na úrovni každého jednotlivého člověka, tak na úrovni organizace jakékoli velikosti. CIPD, největší britská organizace sdružující profesionály z oblasti human resources (HR), zveřejnila v poslední době několik studií, které ukazují, jak důležité je rozvíjet resilienci u zaměstnanců a jak klíčovou roli hrají v celém procesu HR profesionálové, linioví manažeři, seniorní manažeři a vůbec všichni lidé na jakékoli úrovní vedení. Psychická odolnost pomáhá zaměstnancům, aby se pozitivně dokázali vyrovnávat se stresory na pracovišti přirozenou adaptací a využíváním vlastních vnitřních zdrojů nezbytných pro výkon práce. Zaměstnanci, kteří jsou psychicky odolnější, lépe zvládají stres a změny v organizaci. Kromě toho, že jsou více produktivní, jsou také více motivovaní, spokojenější a zdravější.

CIPD navrhuje možné postupy, jak psychickou odolnost trénovat. Za základní startovací bod považuje rozvíjení sebe-uvědomění, schopnost kritické reflexe, cílený odpočinek a všímavost neboli mindfulness. Jsem proto ráda, že spolu s Anitou Crkalovou stojíme za ryze původním, unikátním produktem v oblasti psychické odolnosti DEVĚTSIL, který obsahuje všechny uvedené aspekty. Program je vystavěný na uvědomění, osvojení a praktickém využívání 9 sil. Pokud jste tedy personalistky či personalisté, lídři na jakémkoli stupni řízení organizace či majitelé firem, jednoduše klíčoví lidé pro rozvoj resilience, zveme vás zdarma na online workshop Devětsilu MAPOVÁNÍ, na kterém proniknete do koncepce DEVĚTSIlu a zmapujete si psychickou odolnost. 

Workshopy pořádáme v termínech 8.4.2022 od 12 do 13 hodin a 22.4. od 14:30 do 15:30. Více informací o workshopu s možností přihlášení je dostupných https://www.learninghub.cz/devetsil_mapovani/. Okamžité přihlášení je možné https://form.simpleshop.cz/VYOa/buy/. Po odeslání objednávky vám bude zaslán přístupový link na akci přes platformu zoom.

 

6.3.22

Ukrajina: frustrace bezmoci. Využijme "moc", kterou máme, ačkoli není vidět

Dění na Ukrajině není nic jiného než děsivé a těžko pochopitelné. Jsme frustrováni pocitem bezmoci, přihlížením válce v přímém přenosu. Pomáháme tak alespoň materiálně, finančně, péčí o příchozí. Využijme však všechnu sílu, kterou disponujeme každý z nás. Takovou sílou je síla naší mysli, tedy schopnost nasměrovat naši energii. Vědecky ověřená měření podporují skutečnost, že zaměří-li větší počet lidí svoji pozornost na společný záměr v jednom čase, má to reálný efekt.

Proto pojďme zaměřit naši pozornost každý den v 9 hodin večer našeho času na Ukrajinu - na to, že v zemi je mír a pokoj, že země je svobodná, že lidé se vracejí do svých měst a shledávají se svými blízkými. Nevíte, jak na to? Zavřete oči, zhluboka nadechněte a vydechněte, v duchu řekněte popsaná slova společného přání a představte si, že taková situace už nastala. V naší mysli může být už teď realitou, protože všechno, co si náš mozek dokáže představit, zanechává fyzickou stopu. Poté opět hluboce nadechněte a vydechněte a otevřete oči. Je čistě na vás a vašich možnostech, kolik času tomu budete věnovat, jestli minutu, tři, pět, deset nebo čtvrt hodiny. Každá chvíle zaměřené pozornosti ve stejný čas má svůj význam.

28.2.22

Otřeseni...pořádek světa se otřásá

Válka na Ukrajině a všechny konsekvence s ní spojené jsou naprosto zásadním otřesením pořádku světa, v němž jsme si zvykli žít. Není nadnesené tvrdit, že v současné době se v reálném čase rozhoduje o tom, jakou podobu mít ten, v němž žít budeme. Připojuji proto doporučení na knihu Henryho Kissingera Uspořádání světa, v níž popisuje základní momenty, hybné síly a motivy, které utvářely "svět" v moderních dějinách. Jedna ze základních knih pro pochopení historicko-politických souvislostí těchto dní. 

Pokud hledáte vhodný způsob, jak v současné situaci pomoci tím, co máte nebo tím, co znáte, připojuji odkaz na portál https://www.pomahejukrajine.cz, na němž se soustředí nabídka a poptávka možné pomoci. Webová platforma propojuje všechny neziskové organizace a má za cíl soustředit veškerou pomoc a racionálně ji distribuovat. 
 

Současná geopolitická situace, Putinova rétorika a invaze na Ukrajinu jsou v nejzřetelnějších obrysech příkladem toho, jak funguje manipulace s cílem dominovat. Postup manipulátora je vždy stejný, bez ohledu na to, zdali se se jedná o na mapě zaznačené území nebo o hůře vymezitelný osobní prostor. Jde o, zprvu plíživé, oslabení druhé strany (morální, ekonomické sociální), poté diktát objektivně nepřijatelných požadavků, následnou "záchranu" toho, kdo je ve vztahu zdánlivě ohrožen a konečně vyvolání "války", která je veřejně prezentována jako obrana, protože příčinu k jejímu vypuknutí zavdala v manipulátorově rétorice druhá strana. Na ní pak  manipulátor uvaluje vinu za celou situaci a oběti, které s sebou neodmyslitelně přináší. To, co vidíme v případě Ruska a Ukrajiny je jednoznačné, viditelné, ohraničené. V osobních vztazích zůstává toto okolí často skryto, a přesto je logika a postup manipulátora stejný. Proto, můžeme-li, dávejme najevo, že manipulace a agrese je nepřípustná všude tam, kde ji naše "radary" zaznamenají.

2.2.22

Hledáte tip na zajímavou a inspirativní knihu?

Jsou knihy, které nestárnou. Jednou z nich je pro mě kniha Marlo Morgan Poselství od protinožců, přeložená poprvé do češtiny v roce 1995 a nedávno znovu vydaná. Strhující příběh americké lékařky, která je „povolána“ australským domorodým kmenem k putování pouští a pochopení způsobu jejich života, myšlení, konání a bytí. Relativně útlá kniha je „učebnicí“ podstaty vlastní každému člověku. 

Doporučení na další skvělé knihy najdete v seriálu Kniha zn. doporučeno, který je dostupný na platformě osobního rozvoje Learninghub. Podívejte se, co vás zaujme!

27.1.22

Být, či konat?

Tak zní název článku Vlaďky Šumberové, který byl 24.1.2022 publikovaný v magazínu OnaDnes. Dělíme se v něm s Helenou Zitkovou, spoluautorkou knihy Připravte děti na život, o historické vnímání "bytí" a "konání", o to, jak vypadá stav flow, a také o konkrétní tipy, jak získat nadhled a rovnováhu a dlouhodobě tak předcházet vlastnímu vyhoření.

Text je dostupný na tomto odkazu.

19.1.22

Ve vysílání Rádia Junior byla řeč o...

...naší knize Připravte děti na život. Jana Rychterová nás pozvala do svého Kubu Rádia Junior a skvěle ho moderovala, Helena byla přímo v budově rozhlasu v detašovaném studiu a já jsem se připojovala z domu přes Skype a všechno to fungovalo! Děti poslaly spoustu krásných postřehů a dotazů a čas příjemně plynul. 

Záznam vysílání je k dispozici tady https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiojunior/39/2022-01-18

15.1.22

Začínáme už 28.1.2022 v 9:00!

Jaké by to asi bylo, kdybyste uměli využívat skutečnou sílu, kterou máte? Sílu složenou ze sil vaší mysli, emocí a těla. A také z potenciálu, kterým je každý z vás obdařen. Nabízíme vám inspirující prostor pro to, svoje síly objevit, spřátelit se s nimi a naučit se je účinně využívat. Spolu s Anitou Crkalovou vás zveme na trénink do mentální posilovny, na kterém objevíte svých 9 sil! Začínáme už 28.1.2022 "novoročním" základním online kurzem  DEVĚTSILU. Podrobné informace a možnost přihlášení je tady https://www.learninghub.cz/devetsil_zakladni-online/ 

Hana Vykoupilová a Anita Crkalová - DEVĚTSIL

Kurz se skládá z 5 dvouhodinových online lekcí, které se konají v pátek vždy jednou za dva týdny. Jako novoroční dárek nabízíme výhodnou akci 1+1 osoba zdarma - do objednávkového formuláře stačí vložit jméno druhé osoby, slevový kupón 1+1 a automaticky se vám odečte jedna platba.
A co o kurzu říkají ti, kteří ho absolvovali? „Z vašich rad a návodů, jak se vyvarovat stresům, soustavně čerpám. Je to pro mne takový malý denní rituál s pozitivním výsledkem.“ Eva Gebauer

PŘIHLÁŠKA 

3.1.22

DEVĚTSIL v novém kabátě!

Pro program dlouhodobé psychické odolnosti DEVĚTSIL jsme s Anitou Crkalovou "novoročně" upravily webové stránky www.learninghub.cz/devetsil. Na webu najdete informace o kurzech, možnosti přihlášení a následného přístupu do členských zón k jednotlivým kurzům, kde budete mít přehledně uložené všechny studijní a inspirativní materiály.

Inspirovány absolventy našich kurzů, připravily jsme edici Dárkových poukazů, pro případ, že byste některý z kurzů chtěli věnovat jako dárek někomu, na kom vám záleží.

Program psychické odolnosti DEVĚTSIL - www.learninghub.cz/devetsil
23.12.21

Přání všeho nejlepšího!

6.12.21

O čem jsme mluvily v rozhlasovém Apetýtu?

Poslechnout si to můžete na tomto odkazu https://brno.rozhlas.cz/zdrave-sebevedomi-kriticke-mysleni-jak-pripravit-deti-na-zivot-radi-autorky-8633910#player=on

Povídání bylo příjemné a věříme, že těšilo nejen nás, ale také posluchače!

Hana Vykoupilová a Helena Zitková: Připravte děti na život
23.11.21

Rozhovor v Psychologii dnes. O čem?

V listopadové Psychologii dnes vyšel rozhovor, který se mnou a s Helenou Zitkovou vedla Renata Kučerová. Řeč byla o naší knize Připravte děti na život, ale nejen o ní. Dostalo se na to, čím nás formovala výchova našich rodičů, jak přistupujeme k vlastním dětem my a také na to, v čem je hlavní přínos naší knihy.

28.10.21

Jak být v pohodě bez ohledu na to, co se děje "venku"?

Přijďte načerpat energii na Základní kurz DEVĚTSILu 24.-25.11.2021 v Otevřené zahradě v Brně! Zjistíte, z kterých devíti sil se skládá vaše dlouhodobá psychická odolnost a jak ji můžete posilovat. Načerpáte praktické konkrétní tipy a techniky do každodenní praxe. Získejte více informací a přihlaste se zde: http://www.learninghub.cz/program-devetsil/

23.10.21

Kniha o dětech a pro děti...

Naše knížka PŘIPRAVTE DĚTI NA ŽIVOT - Rozvoj soft skills pro každého je o tom, co se ve škole neučí. Pomáhá dětem i dospělým rozvíjet dovednosti nezbytné pro to, aby mohli být tvůrci svého života. Najdete ji ve všech knihkupectvích a taky na webu www.learninghub.cz/soft-skills

27.9.21

Připravte děti na život - Pokřtěno!

Naši knihu Připravte děti na život - Rozvoj soft skills pro každého jsme v sobotu pokřtili v Otevřené zahradě v Brně. Děkujeme všem, kteří spolu-utvářeli krásnou atmosféru a nádherný zážitek. 

24.9.21

Zrodila se kniha! Připravte děti na život

Naše kniha Připravte děti na život - Rozvoj Soft skills pro každého je na světě! Po nečekaných peripetiích v tiskárnách dorazila a od včerejšího dne je v prodeji v knihkupectvích i na našem webu www.learninghub.cz/soft-skills.

Pokud chcete děti, ale také sebe, provést tím, jak například rozpoznat a zvládat své emoce, jak dobře pracovat se svojí energií, jak provádět duševní hygienu, jak budovat harmonické vztahy a jak se rozhodnout pro úspěch, nakoukněte do knihy nebo na náš web www.learninghub.cz/soft-skills, na kterém najdete tipy a ukázky některých technik.

Kniha pokrývá 5 vzájemně propojených oblastí: tělo, mysl , srdce, vztahy a odhodlání k úspěchu. Je vhodná pro děti i dospělé, protože stojí na koučovacím a sebe-koučovacím principu. A v neposlední řadě ji provázejí vtipné ilustrace Matěje Pospíšila.  

7.9.21

Moudrost Tiny Turner

Kniha Tiny Turner Happiness becomes you, která vyšla v roce 2020, rozhodně stojí za pozornost. Tina Turner, jejíž osobní příběh je jako jízda na horské dráze, v ní popisuje svoji spirituální cestu, která ji umožnila vymanit se z toxických vztahů a dosáhnout vnitřní spokojenosti. Pohled ženy, které bylo v době psaní knihy 80 let, nabízí cenný nadhled protkaný životní moudrostí. T.T. v knize odkazuje také na zajímavý hudební projekt Beyond music, který spojuje kultury a náboženství. Některé skladby, kterým T.T. vtiskla v jeho rámci svůj nádherný hlas, jsou skutečně dech beroucí. 

Pokud vás zajímají další knihy, které podle mého názoru stojí za pozornost, podívejte se na seriál Knihy zn. doporučeno na www.learninghub.cz/kniha-zn-doporuceno.

15.7.21

Začínáme připravovat křest naší knihy Připravte děti na život...

https://www.learninghub.cz/soft-skills/
28.5.21

Návrat dětí do škol v Hospodářských novinách

O tom, že návrat dětí do škol má svá úskalí, se kterými je potřeba velmi pečlivě pracovat, stejně jako to děláme u návratu dospělých do kanceláří, jsem mluvila v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Celý text je k dispozici na tomto odkazu https://archiv.ihned.cz/c7-66931480-rumns-f16468c668ab436  

12.5.21

MAPOVÁNÍ už 21.5.2021! Mapování čeho?

Další termín workshopu MAPOVÁNÍ z programu DEVĚTSIL - dlouhodobá psychická odolnost již v pátek 21.5. od 14-16 hod. Srdečně vás zveme! Více informací a registrace na https://lnkd.in/gkcE5j4


Pohodový workshop MAPOVÁNÍ je seznámením s originálním modelem 9 sil, ze kterých sestává naše psychická odolnost. V průběhu workshopu rozpoznáte svých devět sil a ověříte si, jak je využíváte v každodenním životě. Získáte konkrétní tipy a doporučení, jak své síly rozvíjet a jak z nich čerpat energii.
Workshop je komorní online setkání, které vedeme spolu s Anitou Crkalovou interaktivní formou. Těšíme se na vás!

12.4.21

Devětsil v kulturním měsíčníku KAM...

Devětsil v Otevřené zahradě v Brně, pozvánka vyšla v brněnském měsíčníku KAM, podívejte se na celý text. 

http://www.planetabrno.cz/2021/04/01/devetsil-v-otevrene-zahrade/?fbclid=IwAR2t4Z4E_TM96EgoHu6HJ8Xva67559u9qT9gUO-J38OyTtbjFhs3j-depyQ

Na Základní kurz, který se koná 20.-21.4.2021 nebo na kterýkoli jiný kurz z programu psychické odolnosti Devětsil, se můžete registrovat na www.learninghub.cz/devetsil. Těšíme se na vás!

23.3.21

Kniha pro děti a dospělé vyjde v září 2021...

Smlouva s nakladatelstvím BizBooks konsorcia Albatros Media je podepsaná. Kniha s pracovním názvem Soft skills pro děti a nejen pro ně, kterou připravujeme s Helenou Zitkovou, vyjde v září 2021.Teď potřebujeme hodně kávy a dokončit rukopis do května :) www.learninghub.cz/soft-skills

15.3.21

Zmapujte si svoji sílu a doplňte zásoby energie!

Přihlaste se na www.learninghub.cz/devetsil, uvařte si dobou kávu nebo čaj a připojte se 19.3.2021 ve 14hod! 

17.2.21

Devětsil - to je vašich 9 sil psychické odolnosti!

Vyzkoušejte formát, který vám nejlépe vyhovuje, při platbě vložte kód RADOST2021 a nechejte se překvapit! www.learninghub.cz/devetsil

26.1.21

Všechno o motivaci na jednom místě...

HR komunita #suHR sdružuje české, moravské a slovenské personalisty a publikuje podcastu na zajímavá témata. Bylo mně velkým potěšením být hostem prvního podcastu roku 2021 a mluvit s Lucií a Nelli o vnitřní a vnější motivaci, o psychické odolnosti a každodenní inspiraci.

Podcast je dostupný tady: www.suhr.cz/podcasty/

23.1.21

Dárek do nového roku 2021!

S kolegyní Anitou Crkalovou jsme sobě i svým klientům nadělily dárek, na kterém jsme v synergické tvořivosti pracovaly v minulém roce. Jde o dlouhodobý program psychické odolnosti DEVĚTSIL. 

Objevte s námi svých 9 sil, díky kterým budete umět zvládat stres, přijímat změny, využívat své zdroje, pracovat se svojí energií a mnoho dalšího :)

www.learninghub.cz/na-vlne

1.11.20

Listopadová Psychologie dnes a v ní...

Mám radost, že v listopadovém čísle časopisu Psychologie dnes vyšel můj článek o psychické odolnosti.  Online je článek tady

11.9.20

Posilovna psychické odolnosti

V tomto období plném nejistoty je více než kdy jindy základem naše psychická odolnost. Schopnost přijímat a zvládat změny, schopnost udržet směr bez ohledu na vnější vlivy a také schopnost smysluplně a efektivně pracovat se zdroji své energie. Nemůžeme ovlivnit počasí, můžeme však využít jeho sílu stejně jako to dělá dobrý námořník. 

Psychickou odolnost je možné trénovat a, s trochou nadsázky, současná doba je skvělým trenažérem.  Konkrétní nástroje tréninku psychické odolnosti můžete procvičit také ve tříhodinovém kurzu, který pořádám 20.11.2020 od 13 do 16hod v Otevřené zahradě v Brně. Přihlásit na něj se můžete tady.

V závislosti na vládních opatřeních a aktuálním stavu probíhající pandemie Covid-19 bude osobní setkání případně nahrazeno online webinářem. Nebudete-li chtít případnou online formu využit, bude Vám částka vrácena. 

Přijďte získat tipy a triky, jak využít zdroje své psychické síly a udělat něco pro sebe a tím i pro své nejbližší okolí. 

5.6.20

Letní Otevřená zahrada pro otevřenou mysl!

15.5.20

Otevřený kurz 11.7.2020 v Brně!

Zvu Vás na kurz Moje cesta dál 11.července 2020 od 9-17hodin v Otevřené zahradě v Brně.

V kurzu se dozvíte, jak z nečekaných událostí udělat vlastní příležitosti. Co každého z nás krizové momenty minulých týdnů naučily, jak je můžeme využít a jak dál růst profesně i lidsky.

V průběhu kurzu si vytvoříte vlastní vizi a plán své další profesní či osobní cesty. Získáte konkrétní rady, tipy a doporučení, jak postupovat a na co se sami sebe ptát.

Přihlásit se můžete na http://www.inspirro.cz/vzdelavani_a_rozvoj.php#kurzy.

Těším se na Vás!

28.4.20

Kniha zn. Doporučeno

Ráda bych Vám představila inspirativní knihu Raye Dalia Principles for Success. Je o vlastní cestě, principech úspěchu, propojení s ostatními a vědomí, že bez osobní evoluce bude člověk stát pořád na jednom místě. Je srozumitelná, zajímavá svým formátem a výstižnými ilustracemi.

Ať se Vám dobře čte či jen tak prohlíží!

13.3.20

Jak si zachovat zdravý rozum v nelehké době

Současná pandemie koronaviru a navazující vládou přijímaná opatření nouzového stavu takovou dobou jsou. Víc než kdykoli jindy jde o to, zachovat si zdravý rozum, nepodlehnout stresu a obavám z neznámého, nenechat se zastrašit nepodloženými informacemi, protože právě stres může být zákeřnější než samo onemocnění.

Takže:

  • Sledujme pouze informace z relevantních zdrojů, jako jsou Ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, vyjádření odborníků. Nenechme se vtáhnout do mediálního života probíhající pandemie. Krize mají svůj průběh, svůj peak a svoje odeznění.
  • Dodržujme základní hygienické návyky, myjme si ruce, kýchejme do loktů nikoli do dlaní.
  • Hýbejme se, choďme ven (nikoli do míst s vysokou koncentrací lidí), poslouchejme hudbu, dělejme to, o čem víme, že nám energii dodává a v daných podmínkách to dělat lze. Cíleně pracujme se svojí energií, vědomě udržujme svůj energetický kotel plný.
  • Přesto, že se mění režimy našich dnů, dodržujme pravidelnost, na kterou jsme zvyklí. Totéž platí i pro děti v domácím vyučování, které bude trvat pravděpodobně ještě několik týdnů. Zachovejme svoje návyky. V situaci nejistoty je obzvlášť důležitá kategorie věcí a dějů, které můžeme mít pod naší kontrolou, protože snižují riziko mentální anarchie a obav.
  • Buďme v kontaktu s těmi, kteří mají racionální pohled na věc stejně jako my. Nepodceňují a zároveň nepřeceňují možná rizika.
  • Využijme čas zpomaleného tempa na věci, které jsme udělat chtěli, které nás těší, které nám přinášejí radost. Využijme čas na to být s těmi, které máme rádi.
  • Představme si, co chceme, aby v našich osobních či podnikatelských životech bylo po odeznění pandemie a připravujeme se na to už teď.

Zachovejme si pozitivní mysl, úsměv na rtu a radost ze všeho dobrého, co každý den přináší!

1.1.20

2020!

Ať je rok s fantastickým číslem 2020 rokem plným inspirace, splněných snů a dobrodružných výprav za poznáním!

                                                                                   Hana

12.11.19

Lidské zdroje nebo lidský kapitál?

Současné firmy, tedy ty, které jsou na špici ve svých oborech, dobře rozumějí tomu, že základem jejich úspěšného fungování jsou lidé, kteří je tvoří. Lidé, kteří přinášejí inovace, jsou ochotni sdílet a dále rozvíjet svůj potenciál a dělit či násobit svoji energii.

Nedávná, a stále ještě patrná situace na trhu práce otevřeně ukázala, že firmy, které dlouhodobě nepracovaly se svými „lidskými zdroji“, nejsou schopny tento deficit v krátkém čase dohnat, byť se o to snaží jednorázovými pobídkami především finančního charakteru. Možná je to právě proto, že o lidech ve svých firmách uvažují jako o „lidských zdrojích“ (human resources) namísto lidského kapitálu (human capital), kterým disponují a který musejí dále kultivovat a rozvíjet.

Personální manažeři ve všech částech světa v poslední době hledají, jak označovat sami sebe. Někteří se začali označovat jako „manažeři štěstí“ (happiness managers), což zavádí domněnkou, že jsou schopni řídit či zařídit štěstí někoho jiného. Je to představa lákavá, avšak iluzorní. Budou-li firmy kultivovat human capital skládající se z jednotlivých lidí, kteří jsou nositeli potenciálu, znalosti, schopnosti, emocí, názorů a postojů, namísto péče o lidské zdroje, pak mohou přinášet skutečný smysl a hodnotu svému podnikání a vytvářet podmínky pro to, aby lidé nacházeli svá štěstí.

23.6.19

Jak rozvíjet liniový management - vyšlo v Profi HR

V červnovém čísle vyšel článek o rozvoji liniového managementu. Linioví manažeři tvoří páteř každé organizace, ale ne vždy vědí, co se od nich čeká a jak mají nejlépe postupovat při vedení lidí. Stojí za to jim v to pomoci.

12.4.19

Mezinárodní týden koučování se blíží!

Letos se připojuji k Mezinárodnímu týdnu koučování (ICW), který se koná pod záštitou Mezinárodní federace koučů (ICF) v týdnu od 29.4.-5.5.2019 a nabízím bezplatná koučovací sezení. Smyslem této tradiční akce je seznámit širokou veřejnost s efektem koučinku při otevírání lidského potenciálu. 

Pokud máte zájem o bezplatné sezení, dejte mi vědět. Pokud chcete vědět víc o ICW, ozvěte se. Krásné jaro!

 

25.3.19

Vzdělání pro... budoucnost

Společenskou odpovědností mého podnikání je rozvoj a vzdělávání učitelů základních škol. Chceme-li, aby české školství prošlo proměnou, skutečně rozvíjelo potenciál dětí namísto memorování kvanta informací, opustilo nefunkční motivaci cukru a biče, zkrátka, aby pomáhalo růst lidem, kteří budou v budoucnu tvořit konkurenceschopnou Českou republiku, pak nechť každý z nás přispěje tím, co umí.

Kromě workshopů pořádaných ve spolupráci se Světem vzdělání pro učitele základních škol, jsem na konferenci Vzdělání pro budoucnost přednášela právě o motivaci - motivaci jako nejdůležitější hybné síle pro to, aby se člověk naučil něco nového. Síla vnitřní motivace je neoddiskutovatelná a je potřeba s ní umět dobře pracovat. V dětech ji podněcovat, udržovat a posilovat. A nejenom v dětech, v každém z nás.

 

1.1.19

Vydařený rok 2019!

Přeji vám spoustu tvořivé energie, slunce a pozoruhodných zážitků v roce 2019. Nechť si na jeho konci řeknete, že to byl vydařený rok 2019!

                                                                                                                                                                    Hana                                                                                                                                                         

13.8.18

Molekuly emocí

Tak se jmenuje kniha Candace B. Pert, s podtitulem Věda v pozadí medicíny těla a mysli. Kniha vyšla v originále v roce 1997, v českém překladu v roce 2016 a nyní opět zaplnila pulty knihkupectví.

Je to kniha, v níž C.B. Pert propojuje několik rovin. Tou nejdůležitější  je její vědecký přístup k emocím, k jejich biomolekulárnímu základu a empiricky podloženému propojení mysli a těla. Tou druhou je její osobní příběh rozvoje vlastního vnímání  souvislostí a role vědkyně v kdysi přísně mužském světě. V době svého původního vydání byla průlomová, avšak stejně důležitá je i dnes. Podívejte  se na ni, věřím že vás zaujme stejně jako mě!

9.1.18

Blíží se prezidentská volba...

... a každý z nás v ní má svůj hlas. Jde o vědomou volbu, stejně jako ve všech programech osobního rozvoje. Vědomě se rozhodnout a vědomě ovlivnit to, co ovlivnit mohu. To, jaké bude místo České republiky na mapě světa je věcí vědomé volby, stejně jako to, jaká budou pravidla komunikace a politické kultury uvnitř země.

Veškerý osobní rozvoj staví na respektu, respektu k sobě sama a respektu k druhým. Je věcí vědomé volby, zdali se úcta k sobě i druhým znovu stane obecně přijímanou hodnotou v naší zemi.

3.1.18

Začíná kvést rok 2018!

Mám ráda tato slova Steva Jobse a myslím, že na záčátek roku s kulatou osmičkou na konci se výborně hodí:

"Váš čas je omezený, tak jím neplýtvejte na to, abyste žili život někoho jiného. Nepodléhejte dogmatu, že máte žít podle toho, co si myslí druzí. Nedopusťte, aby v hluku cizích názorů zanikl váš vlastní vnitřní hlas. A to nejdůležitější: mějte odvahu jít za svým srdcem a intuicí. Protože ty už tak nějak vědí, kým se ve skutečnosti chcete stát. Všechno ostatní je vedlejší."

Do roku 2018 vám přeji vnitřní klid, abyste slyšeli svoji intuici a odvahu, abyste následovali své srdce.

                                                                                                                                                        Hana

19.9.17

IAESTE jede!

V sobotu 16.9.2017 jsem vedla workshop o personální strategii a náboru pro HR regionální manažery studentské organizace IAESTE - báječnou partu lidí, kteří vědí, co chtějí, nebojí se za tím jít, mají dostatek zdravého rozumu a chuti dělat věci nejlépe, jak jdou. Díky za vzájemnou inspiraci a obohacení!

3.9.17

Čínská medicína ve vzdělávání

Přemýšleli jste někdy o paralele mezi rozvojem zaměstnanců a čínské medicíně? Zdá se vám to jako nesmyslné spojení? Pojďte se na malou chvíli zastavit a podívat se na zdánlivě nesourodé spojení víc z blízka.

Čínskou medicínou mějme obecně na paměti holistický, tedy celostní  přístup ke zdraví.  V tomto duchu neléčíme, ale spíše uzdravujeme, a hlavně chápeme, že lidský organismus je nesmírně chytrý, skrývá v sobě všechny potřebné otázky, odpovědi a informace, a vše spolu souvisí. Z tohoto pohledu se nezaměřujeme na následek, tedy projev v podobě jakékoli zdravotní indispozice, ale na příčinu, která je nám sdělována prostřednictvím moudrého těla. Odstraníme-li příčinu, a někdy jich může být vice ve vzájemném propojení, pak logicky odstraníme také následek. Dobře, ale jak to celé souvisí se vzděláváním a rozvojem? Není pravdou, že pokud chci zlepšit například svoje prezentační dovednosti, nebo prezentační dovednosti svých kolegů, pak sebe nebo je jednoduše zapíšu na kurz, kde dostaneme potřebné znalosti, vyzkoušíme naše dovednosti, něco se naučíme a pak to snadno použijeme v praxi? Je to přece jednoduché, tak proč hledat filozofické paralely?

Ano, je to jednoduché, a právě proto je to stejné jako v případě čínské medicíny. Všechny dovednosti v rámci soft-skills spolu úzce souvisejí, jsou do značné míry přirozeně obsaženy v každém člověku a jsou založeny na několika jednoduchých principech. Tím základním principem je vědomí sebe sama, často zjednodušováno jako sebevědomí. Vědomím sebe sama mějme na mysli vědomí si vlastní hodnoty jako osoby. Tento princip je základem každé tzv. asertivní komunikace, založené na respektu k sobě i druhé osobě, a tím pádem také vedení lidí, vyjednávání, řešení konfliktů a mnoha dalších. Druhým principem je emočně nehodnotící přístup, který je paradoxně základem všech druhů hodnocení pracovního výkonu, poskytování zpětné vazby, delegování, motivování a řady dalších. Jak je to možné? Protože jen tehdy, budeme-li věcně hodnotit výkon či dovednosti bez hodnocení osoby jako takové, může být naše zpětná vazba smysluplná a pro druhého motivující. Nebudeme-li hodnotit motivátory druhé osoby, ale pomůžeme-li jí v jejich aktivování, jedině tak zajistíme, že bude skutečně motivovaná. Jak docílit toho, abychom zbytečně nehodnotili, nedávali nálepky a neškatulkovali? Vědomím sebe sama, tedy prvním principem, pamatujete? Třetím principem je sdílení. Sdílení pocitů, znalostí, zkušeností nebo informací tam, kde je to vhodné. Proč právě vhodné sdílení? Protože napomáhá v budování vztahu důvěry s druhou osobou, nebo umožňuje nehodnotícím způsobem jednoduše popsat situaci, která hrozí konfliktem a tím přispět k jeho řešení.

 Ptáte se, jak to všechno souvisí s prezentačními dovednostmi zmíněnými na začátku? Budete-li si vědomi sebe, pak budete vědět proč prezentujete, už to samo o sobě je cenné. Budete-li respektovat sami sebe jako osobu, budete respektovat každou osobu v publiku, a tím se budete moci na své posluchače dobře naladit. Budete-li sebe-vědomí, budete mluvit nahlas, budete mít sebe-vědomý postoj při projevu, budete sebe-vědomí při pohybu v prostoru. Nebudete-li zabředávat do emočních hodnocení, budete věcně přijímat svůj výkon v roli prezentátora bez toho, že byste mu, a tím i sobě, dávali jakékoli nálepky. Budete-li přistupovat k otázkám z publika nehodnotícím způsobem, budete se moci soustředit pouze na odpovědi, a s vědomím sebe sama budete vědět, jak s otázkami naložit. Stane-li se vám, že se v průběhu prezentace objeví něco, s čím jste nepočítali, jednoduše to popíšete, s vědomím sebe sama, bez hodnotících nálepek.  Co zbývá je dobře si připravit strukturu prezentace a zprávu, kterou chcete sdělit a těšit se chvíli, kdy ji pustíte do světa.

5.6.17

Srdečně vás zvu!

Srdečně všechny zvu na prémiový otevřený workshop VEDENÍ KOUČOVACÍHO ROZHOVORU - mrkněte na konec stránky odkazu. 

Je pro všechny z vás, kteří vedete kolegy, skupiny i týmy nebo vychováváte své děti a máte pocit, že byste to mohli dělat jinak, jednodušeji a hlavně tak, aby to bavilo vás i ty, které vedete a rozvíjíte. Použijeme kostky, prostor, otevřenou mysl a chuť zbourat vlastní stereotypy.

Těším se na vás ve čtvrtek 29.6.2017 v 9hod, na Údolní 33 v Brně. Přihlásit se můžete přes web, emailem nebo telefonicky. Jakkoli vám to vyhovuje.

Hana

28.4.17

Chtěli jste se zeptat?

Někdy by se člověk rád dozvěděl o koučování a soft skills víc, ale vlastně neví, jak se zeptat.

Tentokrát se ptal časopis Profit, rozhovor vyšel v posledním vydání 4/2017 na straně 116 a odpovídám v něm na to, co se možná honí hlavou i Vám.

22.3.17

Kostky jsou vrženy!

Tyhle kostky ze sady Story Cubes jsou skvělé. Znáte je? A už jste je někdy použili? Pomocí symbolů, které na nich jsou, se totiž často daří rozplétat nejen jazyky těch, kteří s nimi hrají, ale také nejeden problém nebo zapeklitou situaci, kterou zrovna ve svém pracovním nasazení řešíte.

Volba z šesti symbolů na každé kostce, ať už náhodná nebo záměrná, totiž pomáhá uvažovat o situaci jinak, oprostit se od ní a často získat jakýsi osobní odstup a patřičný nadhled, který napomůže hledání řešení. V neposlední řadě jsou tyhle kostky báječné pro vyprávění příběhů, symboly na kostkách znovu navádějí a otevírají přehrady Vaší kreativity. Stojí za to je vyzkoušet!

8.2.17

Dvě knihy na začátek roku Ohnivého kohouta

Pokud chcete začít nový rok ohnivého kohouta všímavě a na jeho konci se cítit posíleni o vědomí sebe sama a víru ve vlastní celistvost, pak se podívejte po skvělých knihách o tzv.mindufulness čili všímavosti a absolvujte osmitýdenní meditační program, který představují. První z knih je druhé vydání knihy zakladatele celého konceptu Jon Kabat-Zinna Život samá pohroma -- jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomoucí moudrostí těla a mysli.

Druhou knihou je útlejší svazek vycházející ze stejného konceptu a obsahující také audio CD s jednotlivými cvičeními. Napsal jej Mark Williams spou s novinářem Danny Penmanem a jmenuje se Všímavost -- Jak najít klid v uspěchaném světě a výborně se čte.

Knih o současném relativně módním, byť ve své podstatě prastarém, nahlížení světa prostřednictvím přítomného bytí existuje spousta a není vždycky snadné si mezi nimi vybrat. Tyto knihy patří mezi ty, které jsou výborné svým obsahem a jeho zprostředkování čtenáři, jazyk, kterým jsou psané je laskavý a zvlášť Kabat-Zinnova kniha kombinuje dobrý poměr teoretických a praktických postřehů, pro ty, kteří potřebují pro prvotní přijetí myšlenky všímavosti také nějaká data či čísla. 

9.12.16

Víte, co řekl Benjamin Disraeli?

Řekl: "Největší dobro druhému neprokážete, když se s ním rozdělíte o své bohatství, ale když mu odhalíte jeho vlastní."

Pokud tedy chcete pomoci svým blízkým odhalit jejich vlastní bohatství, udělejte tak prostřednictvím milého vánočního dárku, kterým je poukaz na koučování nebo individuální rozvojový program :-).

 

24.10.16

Laser koučink dává smysl!

O víkendu 22.-23.října 2016 se na České zemědělské univerzitě v Praze konal čtvrtý ročník studentské konference pořádané platformou Rise & Shine. Tématem byl osobní rozvoj a dosažení vlastního úspěchu.

Kromě přednášek a praktických workshopů bylo součástí programu také koučování – studenti a studentky se mohli přihlásit na bleskové, tzv.laserové koučování, které trvalo dvacet minut. Ve studentských akcích obecně vidím obrovský smysl a mám je ráda, proto pro mě bylo potěšením, že jsem byla jedním z koučů, který studenty na jejich cestě přemýšlení o vlastním cíli provázel. Je prima být při tom, když se rodí nápady, plány a vize.

7.6.16

Krize?

Představte si, že jste majiteli firmy, která se chce připravit na možné krizové scénáře. Krize, tedy nečekaná a nepředvidatelná událost, která může ohrozit pověst Vaší společnosti, náladu spotřebitelů a zisky či dokonce existenci Vaší firmy, může přijít kdykoli. Jste na ni připraveni? Jak budete postupovat, aby krize neparalyzovala Vaši společnost, ale aby naopak přispěla k důvěryhodnosti Vaší značky a přilákala více zákazníků? Máte krizový plán? A jste mentálně připraveni?

Řada firem má zpracovány postupy v krizových situacích, coby součást legislativně daných standardů, ale fakticky připravena není. To, co je napsáno ve firemní směrnici, v ní zůstává uloženo pro případ externího auditu, ale reálná připravenost na krizovou situaci chybí. Co chybí, je fungující interní komunikace, která zaručí, že v případě krizového momentu bude s informacemi nakládano co nejvíce smysluplně, bez zbytečných odkladů a ve správném směru. Interní komunikace, která zaručí, že to, co je vysilatelem zprávy řečeno, je také příjemcem pochopeno ve stejném významu. Co chybí, je také znalost, jakým způsobem komunikovat případné zprávy veřejnosti s vědomím, že stávající zákazníky nejen, že nechceme ztratit, ale díky výborně zvládnuté krizi, chceme získat nové a posílit vnímání naší značky či pozice na trhu. Co je tedy důležité?

Důležité je vědět, jaký je cílový stav:

  1. Nastane-li krizová situace, každý zaměstnanec společnosti ví, co má dělat, odpadají časové prostoje z důvodu neznalosti.
  2. Je jasné, kteří lidé jsou zodpovědní za co, je zřejmé, jak je kontaktovat, ví se, kdo jsou jejich případní zástupci.
  3. Komunikační kanály uvnitř společnosti i směrem ven fungují.
  4. Způsob krizové komunikace neparalyzuje společnost, naopak posiluje značku, loajalitu a soudržnost zaměstnaců.

A jak toho stavu dosáhnout? Předně je potřeba definovat, co myslíme krizovou situací. Definic existuje celá řada, přesto je nutné  vybrat jednu nejvhodnější proto, abychom věděli, v jakém rámci se pohybujeme. Za druhé, je potřeba si připustit, že krizová situace  se může týkat i naší společnosti, a ačkoli v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že bychom krizové situaci mohli čelit, může se to stát hned zítra. Za třetí, je potřeba vědět, kdo jsou klíčoví lidé a jejich zástupci pro vějíř možných krizových situací. Za čtvrté, je potřeba se na takovou situaci připravit, a to nejen ve formě napsaného dokumentu, ale především ve formě informovanosti klíčových lidí, v jejich mentální přípravě. Za páté, je potřeba připravit seznam všech potenciálních krizových situací, včetně scénářů jejich zvládnutí a jejich následné simulace, tak, aby klíčoví lidé skutečně věděli, jak mají v danou chvíli konat. Za šesté, je potřeba vědět, jak přesně v době krize probíhá interní, ale také externí komunikace. Co, jak a komu sděluji uvnitř společnosti, ale také to co, jak a komu sděluji navenek.

Asi vás teď napadá, že příprava celého programu zabere hodně času, že ne vždy se nejvyšší vedení aktivně účastní celého procesu a programu, že ani dobrá příprava nemusí nutně znamenat, že v krizové situaci udělá člověk všechno perfektně, a mnoho dalších. Máte pravdu, celá příprava zabere hodně času, ale dává smysl. Jednotlivci i společnost jsou skutečně připraveni, vědí, co mají dělat a, to je opravdu důležité, jsou připraveni mentálně: krize nemusí být strašákem, který v nás vyvolá nervozitu jen při vyslovení samotného slova. Víme-li co dělat, můžeme ji zvládnout bravurně a ještě získat. Máte pravdu i v tom, že účast nejvyššího vedení nemusí být vždy angažovaná. To nic nemění na tom, že je skutečně klíčová. Nevezme-li nejvyšší vedení společnosti celý program přípravy za svůj, je jen velmi malá pravděpodobnost, že bude úspěšný. A konečně, máte pravdu i v tom, že ani dobrá příprava nemusí nutně znamenat, že v krizové situaci uděláte vše perfektně. Možná to neuděláte perfektně, ale dobrá příprava vás povede k tomu,  že uděláte vše nejlépe, jak dovede - slovy Miguela Ruize – a tento přístup jistě povede k úspěchu.

25.4.16

...jsem ve stresu. Nevím, co dřív a všechno se na mě valí

Existuje nějaká rychlá „první pomoc“? Ano!

Soustřeďte se opravdu jen na to, co děláte – jdete do práce, soustřeďte se jen na svoje kroky, jak kladete jednu nohu vedle druhé, jaký zvuk Vaše chůze dělá; potkáte souseda, známého nebo kolegu při vstupu do práce, soustřeďte se pouze na rozhovor, co říkáte, jak to říkáte, co říká on/a, jak u toho vypadá; jdete k tiskárně pro vytištěný dokument, soustřeďte se jen na zvuk tiskárny, na strukturu papíru, na vzhled dokumentu; na obědě se soustřeďte na chuť a barvu jídla, věnujte alespoň pár minut tomu, že jídlu věnujete svoji pozornost.

Důležité totiž je, nechat mysl aspoň chvíli odpočinout - tedy nedostávat ji do víru minulosti a hlavně budoucnosti - co bude, jak to bude, kolik toho máte před sebou. Tyhle úvahy zkrátka nechte být  a plně se věnujte té činnosti, kterou děláte právě teď. Dodejte tělu energii tím, že jednoduše uděláte činnost, která Vás těší, nebo alespoň těšívala. Pusťe si svoji oblíbenou písničku, podívejte se na oblíbenou ilustraci, dejte si jídlo, které máte rádi a pořádně se nadechněte. V průběhu dne si v určitý čas udělejte minipřestávku na pořádný nádech a výdech a řekněte si, že úkolem dneška je jen soustředění na to, co právě dělám, opravdu nic "víc". Vaše mysl Vám bude vděčná, dáte-li ji čas k odpočinku.

23.11.15

To byl ale tanec!

Kdysi jsem v jedněch skriptech věnovaných facilitaci, tedy způsobu vedení debat, porad či diskusí tak, aby bylo dosaženo určitého závěru, četla krásnou pasáž o tom, že facilitace je něco jako tanec nebo hra v jazzovém bandu. Je potřeba sdílet rytmus se svým partnerem, nechat plynout hudbu, vědět, kdy do ní vstoupit a usměrnit ji, být přítomen tady a teď.

Až tedy bude „facilitovat“ jakoukoli debatu, schůzku či konflikt, představujte si, že tančíte nebo jammujete. Nejen, že spontánně umožníte ostatním, aby se vyjádřili, nacházeli řešení a přebírali vlastní zodpovědnost, ale navíc podpoříte radost ze společného tvoření, která je vlastní všem lidem bez ohledu na věk, pohlaví či národnost. Radost z tvoření, radost z plynutí, radost ze zažívání něčeho nového jsou pocity důležité pro jednotlivce, týmy, firmy. Libé pocity z tvoření totiž mají ohromnou magickou sílu. Tvoříte-li v tom, co děláte a umíte-li pocity radosti předávat dál, pak musí být potěšením s vámi spolupracovat či jen tak být.

1.5.15

Přemýšleli jste někdy o ...

...tom, proč děláte práci, kterou děláte? A co jiného byste mohli nebo chtěli dělat? O tom, proč jste nešli za splněním svého snu, který jste měli jako děti, být zvěrolékařem, baletkou, hasičem nebo květinářkou? O tom, že je pozdě na splnění svého snu a změnu kariéry? Není!

Lidé mají různé sny, čím by chtěli být a jako děti si nevytvářejí žádná racionální omezení. Jak rostou, dospělí, kteří ztratili jakoukoli fantazii, jim říkají, že povolání, které si vybraly je neperspektivní, nebo naopak, že konkurence je příliš veliká, případně, že na něj nemají schopnosti. A tak děti často opouští od svých snů, stávají se někým, kým být nechtěly a přesvědčují sami sebe, že to byla dobrá volba. Najednou však nastane okamžik, který ukáže, že chodí do práce vydělávat peníze, ale zábavu a radost z toho, co dělají, hledají jinde. Přitom propojení toho, co člověka baví, co dělá rád, v čem má nápady a co ho těší spolu s tím, za co mu přicházejí na účet peníze, je senzační.

Jak ale zjistit, co člověka v dospělém věku vlastně baví, když ledacos je překryto uměle vytvořenými omezeními, šikovně rozestavěnými v každém zákoutí mysli? Pocitem. Emoce jsou tím nejlepším indikátorem. Seznam činností, které člověk dělá a k tomu pocit, který to v něj vyvolává, je tou nejlepší navigací. Od znalosti toho, co člověka baví, je pak už jen krůček k tomu být znovu dítětem, zapomenout na racionální omezení a propojit svoji oblíbenou činnost s penězi, které za její skvělé vykonávání lze získat. Otevře-li člověk stavidla své fantazie, přijde na spoustů nápadů, jak to udělat. Pravděpodobně to nepůjde hned, nestane se to ze dne na den. To ale neznamená, že to nejde. Jde to!

14.4.15

Výchova budoucích lídrů? Začínáme...

Téma leadershipu zaměstnává HR specialisty už několik let a několik dalších let je jistě zaměstnávat bude. Pracovní nabídky mnoha firem by mohly znít: „Hledá se lídr. Zn.ihned.“ Společnosti investují velké prostředky do rozvoje talentovaných zaměstnanců, kteří procházejí nejrůznějšími rozvojovými programy v dobré víře, že alespoň někteří z absolventů budou těmi správnými lídry. Jak ale vychovat ty skutečné lídry? Tedy osoby, které budou zodpovědné, vnitřně harmonické, inspirativní pro své okolí, s tahem na branku? Osoby, které budou mít hluboký respekt sami k sobě a tedy i k ostatním? Osoby, které budou vědět jak smysluplně přistupovat ke krizím a konfliktům? Osoby s vizí, s nadšením, vyrovnané, otevřené, vnímavé? Všechny HR útvary napříč společnostmi se snaží právě s těmito otázkami vypořádat co nejlépe.

Budoucí lídři rostou z našich dětí. Z těch, na které řada z nás nemá tolik času, kolik bych chtěla, protože se věnuje výchově a rozvoji lídrů ve společnosti. Vedeme-li svoje děti k tomu, aby uměly převzít zodpovědnost za svoje jednání – pochopitelně úměrně věku, aby uměly a věděly, jak řešit konflikty a krize, které přicházejí při hře s ostatními, ukazujeme-li jim, jak důležitý je respekt sama k sobě a z něj vyplývající respekt k ostatním, učíme-li je, jak formulovat to, co chtějí, namísto toho, co nechtějí, vedeme-li je k hledání řešení a necháváme-li volný průchod enthusiasmu, kterého jsou přirozeně plné, pak děláme tu nejlepší investici do výchovy budoucích lídrů. Nejen jako HR specialisté, ale především jako rodiče.

1.4.15

Mluv s ní? Ne, sám se sebou...

Firmy začínají investovat nemalé peníze do svého vlastního zdraví, tedy do zdraví svých zaměstnanců. Anti-stresové programy se stávají běžnou součástí firemního života a pojem „zdravá firma“ pojmem současnosti. Ptáte se, co má společného zdraví, zvládání stresu a samomluva? Víc, než si myslíte.

Parafráze na název skvělého Almodóvarova filmu nabízí odpověď na to, jak zvládat příčiny stresu a udržovat se v psychické kondici. Na tom, jak sami k sobě či se sebou mluvíme, záleží to, jak se cítíme. Někdy se soustřeďte a poslechněte sami sebe, jak se sebou rozprávíte. Mluvíte k sobě laskavě? Formulujete věty pozitivně? Oceňujete se? Důvěřujete si? Jste k sobě vlídní? Nebo jste na sebe přísní, mluvíte v negativních formulacích, opakujete si, co se vám kdy nepovedlo a používáte pro sebe nelichotivé výrazy? Zaposlouchejte se někdy sami do sebe a budete překvapeni. Přitom na tom, jaká slova aktivujeme, jaká slova volíme a jak sami k sobě hovoříme, záleží to, jak jsme schopni potenciální stresové situace zvládnout. Síla slov má vliv na to, zda dovolíme potenciálním stresorům, aby aktivovaly původní fyziologickou reakci, či zda této reakci předejdeme laskavou řečí k sobě samým.

Vedeme-li druhé, učíme se jak. Jak je motivovat, jak s nimi rozmlouvat, jak jim dodávat odvahy, jak jim podávat věcnou zpětnou vazbu, jak je smysluplně hodnotit, jak si všímat toho, co se povedlo a konstruktivně pojmenovávat to, co se příště může povést lépe. Učíme se zkrátka to, jak lidem, které vedeme, pomoci dosahovat těch nejlepších výsledků a cítit se přitom dobře. Mluvíte tak i sami se sebou? Pokud ano, je to skvělé. Pokud ne, dnešek je skvělým dnem pro to začít. Klíčem je uvědomit si sílu slov ve vlastní hlavě a respekt k sobě samému.

16.3.15

Delegování. Ztráta času nebo investice?

„Mám příliš mnoho práce, nenadálých úkolů a málo času na to, abych mohl/a lidem ve svém týmu něco delegovat. Prostě nemám čas jim vysvětlovat co a jak mají dělat, je mnohem rychlejší, pokud to udělám sám/a. A navíc si jsem jistý/á, že je to přesně tak, jak chci.“ Toto je časté tvrzení lidí na vedoucích pozicích, se kterými se setkávám.

Nemáte čas? Pojďme se podívat na to, jaké všechny činnosti do Vašeho pracovního záběru či pracovní pozice patří, jak moc Vás na škále 1-10 baví a kolik času jim věnujete. Nakresleme koláč a do něj tolik výsečí, kolik činností vyjmenujete. Na základě emocí rozhodněte, jako moc Vás baví. A teď k nim doplňte procentuální vyjádření, kolik času jim věnujete... Zajímavé je, že výseč „vedení lidí“ mnoho manžerů ve svém koláči neoznačí... Přidejme to tedy, připišme, jak moc Vás tato činnost baví nebo nebaví a kolik času jí průměrně věnujete. Poodstupte a podívejte se na svoji kresbu ze vzdálenější perspektivy.

Co se stane, je náhlé rozklíčování toho, že existuje spousta úkolů, kterým manažer/ka věnuje hodně času, přestože ji/ho nebaví a zároveň k tomu, že není nutné, aby je dělal/a, protože je může delegovat a mít tak více času na činnosti, které ze své pozice jednoduše delegovat nemůže. Zároveň dojde také k významnému aha momentu, že vedení lidí je regulérní náplní práce, které má svoji výseč a svoji časovou dotaci, do níž samozřejmě spadá i delegování se vším, co s sebou nese. Delegování se potom neocitá v položce výdajů, ale v položce investic, navíc dobře plánovaných. Investic, které s sebou nesou okamžité zisky v podobě více času a energie na činnosti, které delegovat z povahy pozice nelze, v podobě většího nadšení a motivace zaměstnanců, v podobě větší zodpovědnosti zaměstnanců za delegované úkoly. Prvním krokem je, nakreslení pěkného kruhu, výsečí zkrátka mapy, aby bylo jasné kudy a kam jít.

27.1.15

Sdílení zkušeností jako klíč k inspirující firemní kultuře...

... a loajalitě zaměstnanců. Při vedení nejrůznějších kurzů, workshopů a školících programů ve firmách se setkávám s několika společnými jmenovateli napříč společnostmi. Jedním z nich je nadšení ze sdílení zkušeností, které v rámci takových setkání probíhá. Většinou jde o formu krátké facilitované diskuse, kdy lidé, kteří se na vzdělávací či rozvojové aktivitě sešli, sdílí s ostatními svoje zkušenosti z oblasti, o které je právě řeč. Ať se jedná o time management, vedení porad či vedení lidí vzájemná vyměna zkušeností, tedy toho, co funguje, nefunguje, co kdo v dané oblasti vyzkoušel nebo co se zkusit chystá či vzájemné tipy od kolegů a kolegyň na řešení různých situací, je nesmírně cenná. Je proto s podivem, že firmy nevyužívají daleko více tohoto jednoduchého formátu setkávání, které nemusí být nikterak dlouhé, které má však výrazný dvojí efekt: jednak je to faktická výměna informací a znalostí, která vede ke zlepšení činností a procesů, za druhé je to vytváření neméně důležitého pocitu sounáležitosti s kolegy i se společností.

Pro to, aby takové setkání bylo smysluplné je potřeba dodržet několik opravdu jednoduchých pravidel:

  1. Diskuse musí být řízena nestranným facilitátorem
  2. Musí být jasné téma
  3. Setkání musí být časově ohraničeno
  4. Musejí být pozvaní lidé, kterých se téma týká

Jednoduchá pravidla, nízké náklady a relativně malá časová dotace na straně jedné, na straně druhé výrazný a dlouhodobý efekt – to je řízené sdílení zkušeností.

11.4.14

Ženy, re-startujte svoji kariéru!

Nově nabízím individuální 3-hodinové kurzy pro ženy navracející se z rodičovské dovolené na trh práce za zvýhodněnou cenu 900Kč/kurz. Podporuji Váš projekt úspěšného návratu do zaměstnání!

Restart je kurz pro všechny skvělé ženy, které:

  • chtějí zvýšit svoje sebevědomí a rozšířit svoje možnosti při návratu do práce nebo při hledání nové pracovní příležitosti
  • uvědomit si svoje schopnosti a svůj potenciál, který je obrovský
  • oprášit nepoužívané dovednosti, uvědomit si sílu zkušeností z péče o dítě pro pracovní život
  • naučit se novému a inspirovat se

Obsahem kurzu je:

  • Jak prezentovat informace i sebe sama: techniky prezentace; co komu jak prezentovat; jak se zbavit ostychu a trémy; jak zvládnout obtížné dotazy z publika; jak si prezentaci užít (a těšit se na další)
  • Jak komunikovat efektivně: které komunikační nástroje efektivně používat; jaký je cyklus komunikace; jaké jsou osobní a „obchodní“ potřeby v komunikaci, jejichž znalost pomůže vést komunikaci tím správným směrem; jak se nezaplést do časově náročné a neproduktivní komunikace
  • Jak vyjednávat, zvládnout námitky a nedostat se do úzkých: aplikace efektivních komunikačních nástrojů v nepříjemných, obtížných situacích; metody jejich zvládání; uvědomění si, co je v rozhovoru podstatné a jak dosáhnout shody v daném čase
  • Jak správně volit priority a dobře se rozhodovat: techniky efektivního rozhodování, proces rozhodování, volba priorit
14.3.14

Tracey Smith: HR Analytics: The What, Why and How, 2013, ISBN: 978-1492739166

Dostala se mně do rukou kniha Tracey Smith: HR Analytics: The What, Why and How vydaná v loňském roce a myslím, že stojí za přečtení. Je vhodným nástrojem pro všechny HR manažery a HR profesionály, kteří přemýšlejí o analytické funkci HR útvarů. Analýza je, kromě své faktické výpovědní hodnoty, chápána také jako důležitý klíč ke strategické pozici a spolu-rozhodovací roli personálního oddělení ve firmě. Autorka čerpá ze své dvacetileté konzultantské praxe, což v knize dokládá konkrétními příklady. Kniha začíná krátkým přehledem role HR v průběhu času, od prostého reportování přes měření ex-post až k analýzám a současným predikcím.

Smith přináší řadu praktických příkladů a zároveň upozorňuje na nejčastější možné problémy a nedorozumění, které se v přípravě a samotné realizaci analytického procesu mohou objevit. Kromě krátkého přehledu a srovnání analytických softwarových nástrojů se autorka věnuje také tomu, jaké vlastnosti a předpoklady jsou potřebné pro HR profesionály k vytváření kvalitních analýz, a také to, že najít takového člověka není snadné. Podstatnou částí knihy je také kapitola, která se věnuje konkrétním radám pro zavedení konceptu praktické analýzy do firem a s tím spojené získávání dostatečného finančního krytí. Bonusem knihy je kapitola Strategic Workforce Planning, která je věnována jednotlivým konkrétním krokům při plánování současné či budoucí potřeby pracovní síly.

Kniha je dostatečně tenká na to, aby ji člověk rychle přečetl (116 stran), získal přehled, co je potřeba pro zavedení kvalitní analýzy a také toho, jaká úskalí a nebezpečí takový postup může přinést. Smith podtrhuje (a zároveň povzbuzuje), že kvalitní analýza není vpodstatě nic těžkého, jde jen o to, vědět co zjišťujeme, mít k dispozici solidní data a ty smyslupně zdravým rozumem analyzovat nejlépe za použití kvalitního a uživatelsky přístupného softwaru. Kniha by měla sloužit nejen jako úvod k dalšímu praktickému studiu analytických možností současných HR útvarů, ale především pro uvědomění si důležitosti realizace kvalitních analýz nejen pro organizaci jako celek, ale také pro HR útvar jako takový.

9.3.14

Metriky: jak je lépe využívat ve svůj prospěch?

Text byl publikován v časopise HR Forum 2/2014

Mají-li personální útvary mít svoje místo ve vedení společnosti, mají-li společnosti postavené na svobodném přístupu nabízet kvalitní služby svým zákazníkům a generovat zisk, je podstatné, aby měly k dispozici data, která se váží k business strategii firmy. Aby měly tato data, musejí je získávat měřením a následně efektivně komunikovat výsledky z dat vyplývající.

Zní to jasně a jednoduše, kde je tedy problém? Problém s metrikami se často podobá spirále. Personální útvary vědí, že by měly mít k dispozici určitá data, která by vysvětlovala, dokreslovala či nabízela materiál pro další rozhodování firmy s ohledem na zaměstnance, jejich výkonnost, jejich nemocnost, jejich fluktuaci a mnoho dalších. Skutečně tato data sbírají, sestavují dotazníky pro jejich zjišťování a často, v podvědomé snaze ospravedlnění vlastní existence, sbírají data všechna možná, s myšlenkou, že „všechno se může hodit“. Domnívají se, že čím víc empiricky podložených důkazů jednotlivých jevů, tím lépe. Analýza takto shromážděných dat pak přinese celou řadu souvisejících i nesouvisejících výsledků, a při objemu shromážděných dat se jedná o velký balík informací. S výsledky analýzy je pak seznámeno vedení, které se v datech často ztrácí, neboť mu není zřejmá jejich důležitost. Efekt takového sběru, následné analýzy a interpretace dat je pak dvojí, v obou případech paradoxně negativní: jednak je to nechuť zaměstnanců podílet se na jakémkoli měření, což vrhá personální útvar do role otravných administrátorů a technokratů; role personálního útvaru tedy není v žádném případě posílena. Druhým efektem je, že vedení firmy je zahrnuto velkým množstvím neefektivně komunikovaných dat, v nichž se jednak ztrácí jejich výpovědní hodnota, stávají se nepřehlednými a hlavně není zřejmé, jak s nimi naložit. Role personálního útvaru zůstává opět neposílena. V případě svobodného přístupu pak panuje obecná tendence, že není nač a proč měřit, vždyť jednotlivci jsou sami zopovědní a vedení k výsledku vlastní motivací, metriky jsou v tomto chápání přežitým pozůstatkem technokratických dob.

Jak to tedy celé je? Mají metriky stále svoje místo i v post-moderním podnikání, a pokud ano, proč je na ně nahlíženo s despektem? Proč ve velkém počtu případů neovlivňují vnímání personálního útvaru ve firmě pozitivně, ale naopak se pro něj stávají zátěží? A proč, pokud personální ředitelé a ředitelky prezentují data, která by mohla pomoci ladit firemní business strategii, nejsou často, podle svých slov, bráni vážně?

Jednoduše mají. Metriky mají své místo, jsou důležité pro firemní výkonnost a její podnikatelský & uacute;spěch a zisk. Nemáme-li změřeno, nevíme, jak se rozhodovat, nemáme-li změřeno, nemůžeme vidět zlepšení nebo zhoršení oproti původnímu stavu a nemůžeme dělat nápravu. Jde vlastně jen o to, co měřit, a jak interpretovat, respektive prezentovat. Dobrá prezentace spávně interpretovaných dat zaručuje absenci pochybností o relevanci HR útvaru ve firmě.

Co tedy vlastně měřit? Výběr vhodných nástrojů měření je ovlivněn základním faktorem, což je přispění k celkovému úspěchu organizace a dosažení stanovených cílů organizace. Důležitá jsou tedy data, jejichž znalost přispěje k naplnění business strategie, respektive jejichž znalost odkáže k dalším akcím, které smysluplně napomohou k naplnění formulované business strategie . Je zřejmé, že cíle organizací nejsou stejné, a proto vyhodnocení dat, která je potřeba znát bude rozdílné. Přesto existuje několik údajů, jejichž znalost je podstatná plošně. Jedná se například o náklady na obsazení pracovního místa, nebo o čas nutný pro obsazení nově otevřené pozice. V tomto ohledu je stále velmi zajímavé, že v řadě společností nemají personalisté spočítáno, kolik společnost stojí obsazení otevřené pozice a při vyčíslení jsou velmi překvapeni, jak je suma vysoká. Tato znalost je přitom klíčová pro jakoukoli práci s lidskými zdoji ve společnosti.

Autoři „Human Resources Industry Whitepaper – February 2012“ definují metriky jednoduše. Měly by být:

  • Orientovány na činnost
  • Spojeny s cíly organizace
  • Nabízející vhled do budoucnosti
  • Srozumitelné
  • Relevantní vzhledem ke všem činnostem, ne pouze k činnosti HR nebo finančním transakcím
  • Přenosné a trvale udržitelné
  • Usnadňující zlepšení výkonu organizace

Charakteristika je zřejmá, co je podstatné je právě ona srozumitelnost. Získaná data musejí být srozumitelná, srozumitelně interpretovaná a důvod pro jejich získávání musí být opodstatněn, tedy také srozumitelný. Ke kvantitativním výsledkům měření je proto potřeba provést kvalitativní výklad, tedy nejen to, o kolik zaměstnanců se jedná například v případě ukončení pracovního poměru, ale také třeba o charekteristiku takové skupiny zaměstnanců, proto, aby s touto informací bylo možné dále pracovat.

Jak by měl celý proces vedoucí k získání dat, jejich analýze, interpretaci a k následným potenciálním korektivům, vypadat? Především je potřeba znát business needs vyplývající z obchodní strategie firmy, na jejím základě zvolit vhodné metriky (co budeme měřit). Následně je třeba zvolit nástroje měření a aplikovat je na daný jev. Pak už zbývá jen analýza a interpretace výsledků, jejich vyhodnocení zasazené do kontextu a prezentace v rámci managementu firmy jasným věcným srozumitelným jazykem podpořeným znalostí toho, co, jak a proč bylo měřeno. Tato část je důležitá a nesmí b& yacute;t podceněna. Data samotná jsou základní, jejich interpretace je zásadní, nicméně klíčový je také způsob jejich prezentace, na tuto část celého procesu je velmi důležité se soustředit. Bohužel často se tak neděje a tím se dostáváme opět k již zmiňované spirále.

Jaký je tedy závěr? Měřit ano, ale jen to, co je podstatné, výsledkům rozumět, zasadit je do kontextu a srozumitelně prezentovat spolu s případnými follow up činnostmi. Pak personální útvar nemusí obhajovat svoji existenci, protože jeho nezastupitelná role je zřejmá, očividná a daty podložená.